pijl

Oostendorp wacht uitdagende klus in Nürnberg: 'Het klikte meteen'

Voor Thomas Oostendorp is zijn grote avontuur bij de voetbalvrouwen van 1. FC Nürnberg nu echt begonnen. 'Ik vind het geweldig om deel uit te mogen maken van deze gigantische Duitse club', zegt de 30-jarige Nederlandse hoofdtrainer.

bananenflanke Oostendorp
Thomas Oostendorp in het Max-Morlock-Stadion. © 1. FC Nürnberg 

Door Martijn Visscher, 17 juli 2023.

Vorige week dinsdagavond kreeg Oostendorp af en toe kippenvel in de bioscoop. De door een filmploeg vastgelegde historische promotie naar de Bundesliga maakte bij alle aanwezigen (nogmaals) iets los.

'Ik vond het heel mooi om te zien en iedereen bij Nürnberg mag heel trots zijn op wat er is bereikt het afgelopen seizoen. Voor mij is het nu zaak om die lijn door te trekken. Het zal uitdagend worden op het hoogste niveau, voor iedereen. Verandering vraagt om een nieuwe mindset. De promotie is dan ook pas het begin. Hier houdt het niet op. Dat heb ik alle speelsters al verteld.'

Volgende stap in carrière
Oostendorp kwam over van de KNVB, waar hij de leiding had over het Nederlands elftal voor speelsters onder 17 jaar en waar hij assistent-bondscoach was van Jong Oranje. Diep van binnen voelde hij een volgende stap in zijn trainersloopbaan aankomen. Nu zit hij voor het eerst in het buitenland, in Duitsland, en is hij als eindverantwoordelijke werkzaam in een van de beste vrouwelijke voetbalcompetities ter wereld.

'Ik kwam bij Nürnberg op de radar toen we oktober vorig jaar met Onder 17 tegen Zweden speelden. Ze waren een voetbalster aan het scouten en toen ben ik als trainer in positieve zin opgevallen. We wonnen die wedstrijd met 5-1, maar belangrijker voor hen was onze manier van spelen. Aanvallend, gericht op positiespel met veel balbezit, vooral moedig. Vergelijkbaar met Nürnberg.'

bananenflanke Oostendorp1
Thomas Oostendorp. © 1. FC Nürnberg 

Begin juni ontstond het eerste contact tussen Oostendorp en de Duitsers en vervolgens ging het snel. 'Ik was niet actief op zoek naar iets en verwachtte er in eerste instantie ook weinig van. Wel ben ik iemand die altijd open een gesprek ingaat en ik voelde eigenlijk meteen een klik op alle fronten. De KNVB, waar ik nog een jaar onder contract stond, wilde meewerken en vervolgens kwam er na enkele gesprekken en bezoeken een akkoord.'

En dus is Oostendorp met ingang van het nieuwe seizoen hoofdtrainer van de vrouwen van 1. FC Nürnberg. Een echte traditieclub: negen keer landskampioen bij de mannen en met een imposant stadion, vernoemd naar legende Max Morlock. In dat stadion spelen de vrouwen straks ook hun thuisduels.

Half september competitiestart
'We beginnen half september met een thuiswedstrijd tegen Werder Bremen en iedereen verheugt zich daar enorm op. De competitie is natuurlijk ontzettend sterk, met Bayern München en VfL Wolfsburg logischerwijs als titelkandidaten. Wij willen ons in de Bundesliga handhaven, dat is het doel. Maar wel met nog steeds aanvallend, dynamisch voetbal. We gaan zeker niet met z’n allen achteruitlopen en hopen op een counter. Dat past ook niet bij mij als trainer.'

Dinsdag staat de eerste training op het programma. Oostendorp, die zich in Nürnberg voorlopig in het Engels verstaanbaar maakt, kan niet wachten om op het veld te staan. 'Het gevoel bij deze ambitieuze club is goed en deze kans pak ik dan ook met beide handen aan. Voor het eerst op eigen benen in het vrouwenvoetbal, in een ander land met een andere cultuur. Een droom die uitkomt.'

Thomas Oostendorp werkte drie jaar bij de KNVB, als coach en assistent-coach van verschillende teams. Daarvoor was hij in diverse rollen actief bij AZ, Excelsior, ADO Den Haag en Sparta Rotterdam.

Hij behaalde na het afronden van zijn CIOS-opleiding een bachelor in entrepreneurship. Vervolgens studeerde Oostendorp als communicatiewetenschapper af aan de VU Amsterdam. Na het afronden van zijn studies werkte hij een jaar als docent online marketing op de Hogeschool van Rotterdam.